صدای آرام، عمیق و پر رمز و راز منوچهر نوذری، سالهای زیادی گوش مخاطبان رادیو و سینما را نوازش داده و عرصه رادیو، تلویزیون و سینما از حضور او در قبل و بعد انقلاب بسیار بهره مند شده است. منوچهر نوذری فعالیت هنری خود را در سال ۱۳۳۲ شروع کرد و از اولین گویندگان تاریخ دوبله در ایران بود.

 او در سال ۱۳۳۵به طور تخصصی و حرفه ای در رادیو مشغول به کار شد و فعالیت خود در زمینه سینما را از سال ۱۳۳۸در جایگاه دستیار فنی آغاز کرد. نخستین حضور او به عنوان بازیگر در سال ۱۳۴۱ با بازی در فیلم سینمایی (لاله آتشین) به کارگردانی برادر خود، محمود نوذری و هوشنگ لطیف پور رقم خورد و با فیلم (ایوالله) اولین تجربه‌اش در زمینه کارگردانی را مقابل دوربین برد. 

منوچهر نوذری در دهه پنجاه با مهاجرت به کشور مصر فیلم (الو من گربه هستم) را هم کارگردانی کرد. همینطور در سال ۱۳۴۱ بر صندلی مدیریت دوبلاژ نشست و فیلم هایی نظیر (شوخی نکن دلخور میشم ۱۳۴۵، ایوالله ۱۳۵۰، خیلی هم ممنون۱۳۵۱، یه جو غیرت ۱۳۵۱، خیالاتی ۱۳۵۲،  هی جو ۱۳۶۷، شنگول و منگول ۱۳۶۸، و حسنک ۱۳۷۱ به سرپرستی منوچهر نوذری دوبله شدند. خیلی ها معتقدند که استارات آمدن هنرمندان قبل از انقلاب با ورود منوچهر نوذری به رادیو و تلویزیون زده شد. فعالیت هنری نوذری در بعد از انقلاب غالبا روی تلویزیون و رادیو متمرکز بود. از معروف ترین برنامه‌هایی که او در تلویزیون مجری گری کرد باید به (مسابقه هفته) و (تهران ساعت بیست) و مجموعه‌های داستانی (کوچه اقاقیا) و (باجناغ‌ها) اشاره کرد. حضور او با اجرا در چند نقش در برنامه رادیویی (صبح جمعه با شما) و کارگردانی این برنامه از دیگر فعالیت‌های مهم و مورد پسند منوچهر نوذری است. منوچهر نوذری روز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۸۴ به دلیل بیماری ریوی و عفونت کلیوی در بیمارستان مدرس تهران چشم از دنیا فروبست و مخاطبان خود را با یک دنیا خاطره از حضور موثر و مستمر خود ترک کرد و به ابدیت پیوست. معروف ترین دوبله های منوچهر نوذری را به جای (جک لمون) یکی از مهم ترین و درخشان ترین بازیگران سینما کلاسیک هالیوود که غالبا ایفاگر نقس های متین، معصوم، مهربان، ساده و گاهی کمی خنگ بود، شنیده ایم و صدای لطیف و عمیق منوچهر نوذری به درستی بر روی آن شخصیت ها نشسته است. نمونه صداهای نوذری را به جای بازیگرهایی همچون: جک لمون در فیلم های بعضی‌ها داغشو دوست دارند، آپارتمان، ایرما خوشگله (دوبله اول و دوم)، همسایه خوب سام، روزهای شراب و گل سرخ، زیر درخت یام یام، چگونه زن خود را بکشیم، شیرینی شانس، غریبه‌ها در شهر (دوبله اول)، آوانتی، سندروم چینی، جی اف کی، گلن گلری گلن راس. جیمز استوارت در فیلم های وینچستر ۷۳، مردی که زیاد می‌دانست (دوبله اول)، سرگیجه (دوبله اول)، دو نفر باهم تاختند (در ایران: دو سوار – دوبله اول)، مردی که لیبرتی والانس را کشت. کری گرانت در فیلم های غرور و شهوت، خانه قایقی. استیو مک‌کوئیندر در فیلم های هفت دلاور (دوبله اول)، بچه‌ی سین سیناتی (قمارباز سین سیناتی).

 گلن فورد در فیلم های خون‌بها! (در ایران: گروگان)، معجزه سیب (دوبله اول و دوم). شون کانری در فیلم دکتر نو. جان گاوین در فیلم روانی (در ایران: روح). جرج سندرز در فیلم سلیمان و ملکه سبا (دوبله اول). ادموند اوبرایان در فیلم کنتس پابرهنه و وان هفلین در فیلم شین (دوبله اول) را شنیده ایم. از فیلم ها و سریال هایی که نوذری در آنها ایفای نقش کرده است باید به لاله آتشین ۱۳۴۱، افق روشن ۱۳۴۴، امیر ارسلان نامدار ۱۳۴۵، حسین کرد ۱۳۴۵، گوهر شب چراغ ۱۳۴۶، غروب بت پرستان ۱۳۴۷، آسمون بی ستاره ۱۳۵۰، خیالاتی۱۳۵۲، چند می‌گیری گریه کنی ۱۳۸۴، کوچه اقاقیا۱۳۸۲، بابای خجالتی ۱۳۸۳، باجناغ‌ها۱۳۸۳و جدی نگیرید اشاره کرد. او همچنین مجری برنامه های چهره‌ها، هزار برگ هزار رنگ، مسابقه هفته، مسابقه جمعه‌ها، تهران ساعت ۲۰ و مسابقه ثانیه‌ها بوده و فیلم های ایوالله ۱۳۵۰ تدوینگر، خیلی هم ممنون ۱۳۵۱سراینده اشعار، خیالاتی۱۳۵۲ سراینده اشعار و الو من گربه هستم ۱۳۵۶ / فیلمبرداری و تولید در مصر بوده است را کارگردانی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *