بهمن مفید(برادر بیژن مفید-نمایشنامه نویس) و (اردوان مفید بازیگر و فرزند غلامحسین خان مفید) خواننده، بازیگر، نوازنده و گوینده است. او که مدرک کارشناسی خود را در رشته تئاتر، از دانشکده هنرهای دراماتیک گرفته است، بازیگری تئاتر را از دوران کودکی و با بازی در تئاترهایی که پدر و برادرش کارگردان آنها بودند، آغاز کرد، از فعالیت های ماندگار مفید در زمینه نمایش، بازی در تئاترِ (شهر قصه) به کارگردانی بیژن مفید و نقش تمثیلی (دهباشی) در تئاتر (ضیافت) به کارگردانی بهرام بیضایی در سال ۱۳۴۶ در تالار(۲۵ شهریور) تهران بوده است.

 بهمن مفید فعالیت خود را در حوزه سینما در سال ۱۳۴۸ با بازی در نقش کوتاهی در فیلم جاودانه و معروف(قیصر) به کارگردانی (مسعود کیمیایی)شروع کرد، صرف نقش کوتاهی که در این فیلم داشت، اما با دیالوگ مشهورخود در این این فیلم و در این نقش، ماندگار شد. از نکته های جذاب، اینکه این دیالوگ، قسمتی از فیلمنامه  فیلم نبود، و بعد از اجرا مفید و پیشنهاد به مسعود کیمیایی به دلیل تاثیر زیاد و دلپذیر بودن آن، مورد پسند مسعود کیمیایی واقع شد و بعد از آن به سناریو فیلم اضافه شد. مفید از آن دسته هنرمندانی است که در بین مردم، از زمانی که روی پرده نقره ای سینما دیده شد تا به امروز که گزیده کار است، به دلیل ماندگار بودن بازی ها و نقش هایش همچنان از محبوبیت بسیار بالایی در ذهن مخاطبان برخوردار است. 

بهمن مفید، صدا پیشه منگوله گوش میرزا، شاپرک خانوم، عصر یخبندان ۴، شکاف قاره‌ها است و گوینده عروسکی  یکی بود یکی نبود (۱۳۷۸)، سرتو بدزد رفیق (۱۳۸۴)، دربه‌درها (۱۳۸۳) و سریال پلیس آسمانی (از شبکه یک) است؛ اما در فیلم های زیادی از جمله قیصر (فیلم) (۱۳۴۸)، طوقی (۱۳۴۹)، رضا موتوری (۱۳۴۹)، فریاد (۱۳۵۰)، رشید (۱۳۵۰)، داش‌آکل (۱۳۵۰)، پل (۱۳۵۰)، بابا شَمَل (۱۳۵۰)، مرغ تخم‌طلا (۱۳۵۱)، مرد (۱۳۵۱)، قلندر (۱۳۵۱)، شیربها (۱۳۵۱)، ساحره (۱۳۵۱)، رضا هفت‌خط (۱۳۵۱)، پخمه (۱۳۵۱)، اتل متل توتوله (۱۳۵۱)، نامحرم (۱۳۵۲)، مکافات (۱۳۵۲)، مروارید (۱۳۵۲)، کیفر (۱۳۵۲)، جوجه فکلی (۱۳۵۳)، آقا مهدی وارد می‌شود (۱۳۵۳)، هم‌خون (۱۳۵۴)، غلام زنگی (۱۳۵۴)، عمو فوتبالی (۱۳۵۴)، ولی‌نعمت (۱۳۵۵)، غرور و تعصب (۱۳۵۵)، غربتی‌ها (۱۳۵۶)، رفاقت (۱۳۵۶)، تلافی (۱۳۵۶)، پشت و خنجر (۱۳۵۶)، هجرت (۱۳۵۷)، نفس بریده (۱۳۵۷)، حق و ناحق (۱۳۵۷)، برادرکشی (۱۳۵۷)، فریاد مجاهد (۱۳۵۸)، منافق (۱۳۵۹)، قدیس (۱۳۶۰) سرود تولد (۱۳۸۳) و سریال های حکایت، عروسکها، بهرام بیضایی ضبط سال ۱۳۴۵، پخش فروردین ۱۳۴۶و زمین ناهموار ۱۳۹۵بازی کرده است.

 او در جایگاه نوازنده هم در سال ۱۳۵۱در فیلم(توبه) نوازنده بود، در سال ۱۳۵۱ برنده جایزه بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای بازی در فیلم داش‌آکل از چهارمین جشنواره فیلم سپاس شد.

اشکبوس، علی محمد

نتایج مشاهده همه نتایج اشکبوس، علی محمد سال تولد: ۱۳۲۴ تولد: تهران فوت: ۱۴۰۲/۴/۲۳ نمونه

صدر، مهدی

نتایج مشاهده همه نتایج صدر، مهدی تولد: ۱۳۷۰/۱۱/۳۰ محل تولد: بروجن همکار چکاوا مشاهده پروفایل

لاچینی، آزیتا

نتایج مشاهده همه نتایج لاچینی ، آزیتا تولد: ۱۳۲۶ محل تولد: تهران همکار چکاوا مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *