داریوش فرهنگ درخشانی همسر سابق سوسن تسلیمی(بازیگر، فیلمنامه نویس، کارگردان، دوبلور) در خانواده‌ای با طبقه متوسط در آبادان چشم به جهان گشود. او بعد از در گذشت پدر خود در سن ۸ سالگی به‌ همراه خانواده به شهر جوپار از توابع استان کرمان که زادگاه مادری او بود، کوچ کرد. مادر او فاطمه شهیدی زندی از خاندان سرشناس میرمحمدی جوپار بود، فرهنگ دوران دبستان و دبیرستان خود را در کرمان سپری کرد و بعد از آن که در دانشگاه پذیرفته شد، به تهران مهاجرت کرد. او در سال ۱۳۵۲ در رشته کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. 

فرهنگ فعالیت خود در عرصه تئاتر را از سال ۱۳۴۵ شروع کرد و در سال ۱۳۴۷ گروه نمایش (پیاده) را بنیان گذاری کرد. اولین فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم کوتاه (سمندر) به کارگردانی (واروژ کریم‌مسیحی) در سال ۱۳۵۹ آغاز شد. بعد از آن فرهنگ با فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی فیلم ۶۵ دقیقه‌ای (رسول پسر ابوالقاسم)، فعالیت حرفه‌ای خود را به شکل جدی و تخصصی در دنیای سینما آغاز کرد. 

اولین ساخته تلویزیونی داریوش فرهنگ، مجموعه پر طرفدار و پر مخاطب (افسانه سلطان و شبان) نام داشت که پخش آن در سال های اولیه دهه ۱۳۶۰با استقبال زیادی مواجه شد. سوسن تسلیمی، بازیگر سینما و تئاتر، همسر سابق او بود. فرهنگ در بخش‌های دیگر صنعت سینما نظیر طراحی صحنه و لباس، طراحی تیتراژ، تهیه‌کنندگی نیز بسیار فعال بوده است. او در چندین کار مشترک با مهدی هاشمی همکاری کرده است. داریوش فرهنگ به دلیل جنس صدای قدرتمند، بم، خاص و مردانه ای که دارد در زمینه دوبله و گوینده ای هم به شکل پراکنده فعال بوده است. او فعالیت در دوبله را در سال ۱۳۴۷ تحت نظر (منصور متین، زرندی و سعید شرافت) در استودیو شهاب آغاز کرد و بر روی فیلم های هندی و ایتالیایی و چند تیزر در مقطعی کوتاه، یعنی به مدت یکسال گویندگی کرده است و در چند فیلم سینمایی به جای خودش صحبت کرده است. او در مدت زیادی است که در عرصه گویندگی فعالیتی ندارد. 

از آثار فرهنگ در مقام نویسنده و کارگردان باید به فیلم ها و سریال های رسول پسر ابوالقاسم (کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۶۰)، سلطان و شبان (مجموعه تلویزیونی، کارگردان، ۱۳۶۱)، کفش‌های میرزا نوروز (فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۶۴)، اتوبوس (فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۶۴)، طلسم (کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۶۵)، دو فیلم با یک بلیت (کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۶۹)، بهترین بابای دنیا (کارگردان، ۱۳۷۰)، دیپلمات (کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۷۴)، روانی (کارگردان، ۱۳۷۶)،  تولدی دیگر (مجموعه تلویزیونی، کارگردان، ۱۳۷۷)، تکیه بر باد (کارگردان، ۱۳۷۸)، شب‌های تهران (کارگردان، ۱۳۷۹)، رز زرد (کارگردان، ۱۳۸۱)، طلسم‌شدگان (مجموعه تلویزیونی، کارگردان، ۱۳۸۳)، راه شب (مجموعه تلویزیونی، کارگردان، ۱۳۸۵)، یک گزارش واقعی (کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، ۱۳۸۷) و خنده در باران (کارگردان و فیلمنامه‌نویس، ۱۳۸۹) اشاره کرد. فرهنگ همچنان تا به امروز ایفاگر نقش هایی در فیلم های سلندر(۱۳۵۹)، شاید وقتی دیگر (۱۳۶۶)، دو فیلم با یک بلیت (۱۳۶۹)، دیپلمات (۱۳۷۴)، شلیک نهایی (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۷۳)، تصمیم نهایی (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۸۰)، معصومیت از دست رفته (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۸۰)، روز برمی‌آید (۱۳۸۵)، بی‌گناهان (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۸۷)، کلاه پهلوی (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۹۱)، محمد رسول‌الله (۱۳۹۳)، مدار ده درجه (فیلم تلویزیونی، ۱۳۹۴)، نفس (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۹۶)، در جستجوی آرامش (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۹۶)، تخته گاز (فیلم سینمایی، ۱۳۹۷)، گاندو (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۹۷)، سلام آقای مدیر (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۹۷) و ملکاوان (مجموعه تلویزیونی ۱۳۹۸) بوده است. فرهنگ برنده سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیئت داوران (دو فیلم با یک بلیط) از نهمین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۶۹)، برنده دیپلم افتخار بهترین فیلم (دو فیلم با یک بلیط) از نهمین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۶۹)، نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (دو فیلم با یک بلیط) در نهمین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۶۹)، نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی (دو فیلم با یک بلیط) در نهمین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۶۹) و انتخاب فیلم طلسم به‌عنوان پنجمین فیلم سال در دومین دوره منتخب نویسندگان و منتقدان شده است.

ناظریان، شهلا

نتایج مشاهده همه نتایج ناظریان، شهلا سال تولد: ۱۳۲۶ دی تولد: تهران نمونه صدا شهلا

نژاده، کتایون

نتایج مشاهده همه نتایج نژاده، کتایون تولد: ۱۳۵۱/۵/۴ محل تولد: تهران همکار چکاوا مشاهده پروفایل

هرانر، علی اکبر

نتایج مشاهده همه نتایج هرانر، علی اکبر تولد: ۱۳۱۸/۵/۳ محل تولد: – سال فوت: ۱۳۹۷/۸/۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *