خاصیت صدای مهوش افشاری در این است که صدای او قابلیت انعطاف گویندگی به جای یک کودک ۳ ساله تا یک پیرزن نود و سه ساله را دارد.

 افشاری در سال ۱۳۴۷ یعنی در ۱۳ سالگی وارد گروه های اجرایی تلویزیون شد و بعد از آن هم در سال ۱۳۴۹ برای کار دوبله و گویندگی به استاد مسلم این عرصه (عطاءالله کاملی) معرفی شد و بعد از گذراندن یک دوره یک ساله کارآموزی، کار حرفه ای دوبله را تحت نظر هوشنگ لطیف‌پور در سال ۱۳۵۰ آغاز کرد. گوینده جیمبو و پسر شجاع معروف قصه ها، صِرفِ صدای منعطف و قدرتمندی که دارد اما به خاطر طراوت و جوانی صدایش بیشتر نقش کودکان پر جنب و جوش و پسر بچه های بازیگوش را گویندگی کرده است. افشاری که تحصیل کرده رشته ادبیات فارسی است همزمان این رشته را در کنار کار گویندگی ادامه داده است. از نمونه صداهای افشاری شخصیت‌های کارتونی جیمبو در (جیمبو)، پسر شجاع در (پسر شجاع)، فرانچی در (بچه‌های مدرسه والت)، میشکا در (میشکا و موشکا)، دختر مهربون در (سرزمین آدم کوچولوها)، جولیا پندلتون در (بابا لنگ‌دراز)، شخصیت فلیسیتی کینگ در سریال (قصه‌های جزیره) و جولین مور در فیلم (ساعت‌ها) برخی از ماندگارترین آثار او در عرصه دوبله است. همچنین گویندگی به‌جای شخصیت شازده کوچولو در نمایش رادیویی و آلبوم صوتی شازده کوچولو اثر آنتوان دو سنت اگزوپری با ترجمه و گویندگی احمد شاملو که در پاییز ۱۳۶۴ به واسطه سازمان انتشاراتی و فرهنگی ابتکار منتشر شده است، از دیگر اثر به یاد ماندنی او است.

 افشاری از گویندگان فعال دوبله همزمان در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان بوده‌است. در اینجا باید به نمونه صداهای مفصل تری از او اشاره کرد، او در فیلم های شاهزاده و گدا در نقش (مادر تام کانتی، خدمتکار مهمانسرا و یکی از پسر بچه‌ها)،   دره من چه سبز بود (هیو مورگان (کودکی))، آهنگ برنادت(ماری خواهر برنادت، معلم ولیعهد فرانسه و نقش های دیگر)، الیور توئیست     (چارلی)، داستان توکیو(کیوکو، پسر فومیکو)، آرزوهای بزرگ  (هربرت (دوست پیپ در کودکی)، جزیره گنج(      جیم هاوکینز)، ماجراهای پینوکیو( پینوکیو)، پرنده آبی(گربه)، جومانجی(آلن (کودکی)، پیتر پن(پیتر پن)، الیور توئیست   (الیور توئیست)، ما باغ وحش خریدیم(دیلان)، شنگول و منگول(شنگول)،         روز واقعه(راحله). و در مجموعه های تلویزیونی: خانواده والتون(مری و باب)، خانه کوچک(کودکی چارلز اینگلز با بازی متیو لابرتیو، نلی، کری، اندرو و نقش‌های دیگر)، بینوایان(گاوروش)، پاتریک باخ(جک هالبورن)، رودخانه برفی( ویکتور)، پزشک دهکده(گریس)، همچنین در انیمیشن های: دامبو(یکی از فیل ها)، هاچ زنبور عسل(گوینده تیتراژ، راوی و شخصیت‌های مختلف)، رابین هود(خواهر خرگوش کوچولو)، بارباپاپا         (باربا بل (باربای صورتی رنگ) و نقش‌های دیگر)، جک و لوبیای سحر آمیز(جک)، هایدی دختر آلپ(پیتر)، ماجراهای سندباد(حسن (در چند قسمت) و شاهزاده‌خانم)، پسر کوهستان(استکو)، مسافر کوچولو(گل سرخ)، بچه خرس‌های قطبی (میشکا و موشکا)( میشکا)، دختری به نام نل(         کیت (پسر همراه برادر نل))، دهکده حیوانات(       باکسل (مورچه‌خوار پسر))، بچه های مدرسه والت(   فرانچی)، افسانه توشیشان(توشیشان)، بل و سباستین(آدولفو)، مهاجران(بـِن (در کودکی))، سرود کریسمس (اسکروچ)( دِیزی داک)، حنا دختری در مزرعه(خانم مری و خانم سونیا        )، سرزمین آدم‌کوچولوها( دختر مهربون)، فوتبالیست‌ها(کِنتا)، شیر شاه(سیمبا (در کودکی)) و زنان کوچک(بتی ) است. همچنین مدیریت کارتون بچه غول در سال ۹۴ را هم عهده دار بوده است.

قوکاسیان، آرشاک

نتایج مشاهده همه نتایج قوکاسیان، آرشاک تولد: ۱۳۲۳/۷/۶ محل تولد: تهران نمونه صدا آرشاک قوکاسیان

صالح، فریبرز

نتایج مشاهده همه نتایج صالح ، فریبرز تولد: ۱۳۲۳ محل تولد: تهران سال فوت: ۱۳۹۴/۱۱/۱

علو، ژاله

نتایج مشاهده همه نتایج علو، ژاله سال تولد: ۱۳۰۶/۵/۱۴ تولد: تهران نمونه صدا ژاله علو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *