محمدعلی محراب بیگی

محمد علی محراب بیگی (کارگردان، تهیه کننده، تدوینگر، عکاس، مستند ساز، استاد دانشگاه، مدیر مسئول و صاحب امتیاز کانون محراب و بنیان گذار سایت چکاوا)، متولد ۱۹ دی ماه ۱۳۵۰در تهران است. محراب بیگی دوران ابتدایی خود را در مدرسه فرح و دوران راهنمایی خود را در مدرسه شهید عموییان اکباتان گذرانده است. او دیپلم تجربی خود را از دبیرستان سجاد، لیسانس هنرهای سنتی از دانشگاه سوره را در سال ۱۳۷۶ و فوق لیسانس مرمت آثار تاریخی و فرهنگی را از دانشگاه آزاد تهران در سال ۱۳۷۹گرفته است، او همچنین دوره مدیریت اجرایی MBA  را در مرکز آموزش مدیریت صنعتی سپری کرده است.

از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴در دوران دانشجویی، را در(حوزه هنری) در قسمت دایره المعارف اسلامی گذراند و از اوایل سال ۱۳۷۴ کار خود را با سِمَت دستیار تصویربرداری در شرکت صوتی و تصویری سروش  به طور رسمی آغاز نمود و هم زمان در همان سال، در رشته تدوین در کاخ (باغ فردوس) پذیرفته شد، اما  بعد از ۳ ترم از این رشته انصراف داد. محراب بیگی پس از گذراندن مقطعی که به عنوان دستیار کارگردان در شرکت سروش مشغول به کار بود، در جایگاه کارگردان و تهیه کننده به همکاری با این شرکت ادامه داد، و در سال ۱۳۷۹کارگردان و مدیر پروژه کنسرت بزرگی با حضور: ناصر عبداللهی، مانی رهنما، امیر تاجیک و برادران خواجه نوری و محمد خاکپور شد. در همان سالها دستیار تصویر و مسئول فنی مستند (آب، باد، خاک) به کارگردانی (رامین حیدری فاروقی از مستند سازان برجسته) ایران شد. در موسسه صوتی و تصویری سروش با خواننده های مطرحی نظیر (شهرام ناظری، محمد نوری، حسینن زمان،  محمد اصفهانی و علیرضا افتخاری و خواننده هایی که بعدها شهرت یافتن از جمله رضا صادقی، همایون نصیری) و در بخش ضبط صدا با گویندگانی همچون (ژاله صادقیان، حسین عرفانی، حسین باغی، ابولحسن تهامی، ایرج رضایی، ژاله علو، بهروز رضوی، مرتضی حافظی و اسماعیل قادر پناه) همکاری کرده است. همچنین آنونس های بسیاری از مستندها، فیلم ها و سریال های معروف آن زمان از جمله: (روزی روزگاری، پس از باران، خاک سرخ، باران، هزار دستان، مسافری از هند، دردسر والدین، کیف انگلیسی، ولایت عشق و امام علی) از ساخته های او هستند. او در سروش برای بسیاری از موسسات و بانک ها از جمله(بانک ملی، صادرات) و…

آنونس های تبلیغاتی ساخته است. محمد علی محراب بیگی در سال ۱۳۸۲با (فاطمه گوهریان-مدرس و استاد دانشگاه) ازدواج کرد و در سال ۱۳۹۲ ثمره این ازدواج لیلی بود. محراب بیگی پس از مدتی تصمیم به جدایی از شرکت سروش گرفت، و با تجربه ها و اندوخته های خود در سال ۱۳۸۳ توانست برای شرکت تبلیغاتی خود به نام (کانون محراب) مجوز اخذ کند. از پروژه های بزرگ این کانون (افتتاح پروژه های۹و۱۰عسلویه، ۱۵و۱۶ عسلویه و به طور کلی همکاری با وزارت نفت و ۴ شرکت زیرمجموعه آن : شرکت ملی گاز، نفت، پتروشیمی و پالایش پخش فراورده های نفتی) است. همچنین در سال ۱۳۸۹و ۱۳۹۰ (ساخت مجموعه مستندهایی در رابطه با نمایشگاه نفت) و همکاری با هلال احمر، وزارت صنعت، وزارت نفت، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی و شرکت های تابعه آن از دست آوردهای مهم این شرکت است و همچنان هم این همکاری تا به امروز ادامه دارد. کانون محراب که تا به امروز با بزرگترین برنده های دولتی و خصوصی کشور همکاری داشته است تا به امروز در ساخت تیزر و مستند برای بزرگترین پروژه های نفتی کشور فعالیت مستمر دارد و همکاری با یکی از مهم ترین پروژه های نفتی کشور به نام (گوره _ جاسک) از فعالیت های مهم این شرکت است. از دیگر فعالیت های کانون محراب در زمینه تیزرسازی باید به ساخت آنونس هایی برای (شرکت بیمه ایران، بیمه دانا، بانک مرکزی و مجموعه های عظیم پالایش غلات و زر  اشاره کرد. محراب بیگی در کنار کانون محراب، استودیو (کروماکی) محراب را برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی، تولید محتوا و فیلم آموزشی تاسیس کرده است که این استودیو  بدلیل داشتن هم زمان استودیو صدا و استودیو پس‌تولید، پکیج مناسب و ‌کاملی برای ساخت تیزر‌تبلیغاتی،کلیپ، محتوای‌ویدئویی شبکه‌های‌اجتماعی، جلوه های‌ بصری و فیلم‌های کوتاه و بلند ‌سینمایی است.

همچنین محراب بیگی بنیان گذار سایت  چکاوا است که هدف آن به طور کلی معرفی تاریخ دوبله و گویندگی، دایره المعارف دوبلورهای ایرانی و همچنین ضبط صدا جهت تولید برنامه های صوتی و تصویری اعمم از برنامه های تلویزیونی، سینمایی، رادیویی، موشن گرافیک، پادکست و…. نیاز بکارگیری از گوینده، ایجاد فضای مجازی جهت تولید نریشن برای تمامی مدیاهای صوتی و تصویری، ارائه نمونه صدای گویندگان، معرفی و ارایه بیوگرافی گویندگان و دوبلورها، ارائه نمونه صدا گویندگان غیر فارسی زبان و ارائه خدمات ساند افکت است. 

از افتخارات محمد علی محراب بیگی در طول سالها فعالیت کاری باید به: مقام برتر در بخش پژوهش در نخستین جشنواره سراسری حماسه هنر ۱۳۸۲، کسب مقامب برتر تیزر برگزیده در جشنواره رسانه شهری ۱۳۹۳، مدیر نمونه جوان در نهمین جشنواره ملی مدیران و تولیدکنندگان جوان  ۱۳۹۴، نامزده بهترین فیلم در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران ۱۳۹۴، نامزده بهترین کارگردانی در  پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران۱۳۹۴، عکاس برگزیده در جشنواره ملی آب ۱۳۹۴، برنده فیلم برتر جشنواره  فیلم راهور  ۱۳۹۸ اشاره کرد.  همچنین چندین داستان از او به نام های خودتی،  او از هوای آیینه آمد، و اتاق پدر بزرگ در (روزنامه های کثیر انتشار) منتشر شده است. او دارای تالیف دو کتاب و نگارش مقالات گوناگونی با موضوع هنر و کتاب های تاریک و روشن (داستان کوتاه) از نشر کانون محراب در سال ۱۳۹۷و آموزش سفالگری  ویژه گروه سنی (ج) در سال۱۳۸۰ است. 

مجموعه مقالات چهارمین همایش بین المللی سالانه حفاظت و مرمت اشیاء تاریخی ــ فرهنگی و تزیینات وابسته به معماری، . سنت در هنر اسلامی ۱۳۷۳، گره در گره زندگی (قالیبافی)۱۳۷۴، نگاهی به بانکهای اطلاعاتی به همراه فاطمه امیرخانی ۱۳۷۴، نمادهای مفهومی حماسه کربلا در فرهنگ عامه و فرهنگ جبهه به همراه فاطمه امیرخانی ۱۳۷۵، موسیقی در ضرب المثل ها ۱۳۷۵به همراه فاطمه امیرخانی، کاربرد صنایع دستی در معماری۱۳۷۵، مسجد و فرهنگ مردم ۱۳۷۶، تاریخ نگارگری در ایران ۱۳۷۶، گره در گره زندگی ۱۳۷۶ هم از مقالات مهم او است که در رابطه با هنر نوشته شده است.

 محراب بیگی همچنین سخنرانی هایی در سمیناری با عنوان ضرورت تدوین کتب مرجع در امر مرمت ۱۳۷۸و فرش کالای فرهنگی در سال ۱۳۷۳ انجام داده است. سایت چکاوا آخرین دستاورد محراب بیگی در زمینه هنر و فعالیت های هنری او است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *