کیکاووس یاکیده دوبلور، مدیر دوبلاژ، شاعر، بازیگر و مجسمه ساز است. جرویس پندلتونِ قصه بابالنگ دراز که بیشتر از اینکه در این سریال کارتونی چهره اش را ببینیم، بیشتر از طریق نامه هایی که برای جودی نوشته بود با او آشنا بودیم و چهره غایب و مجهول بابالنگ دراز با صدای زیبا و به یادماندنی کیکاووس یاکیده گویندگی شده بود، جمعه ها و تماشای مستند (لذت نقاشی)، با نقاشی های معروف (باب راس) که دوبله آن با صدای رسا و روان کیکاووس یاکیده برنامه را برای ما تماشایی تر کرده بود.

 در سریال کمیسر و رکس به جای (کمیسر موزر) با بازی توبیاس مورتی، صدای یاکیده بود که تاثیر بسیاری برای دلپذیر شدن هرچه بیشتر شخصیت داشت و منهای آن به جای شخصیت کمیسر براندتنر هم صحبت کرده بود، همینطور در فیلم (سه گانه بتمن) که با تغییری که در قدرت صدای خود به وجود آورده بود به جای کریستین بیل حرف زد و با صدای پر قدرت و با شکوه اش جذابیت دو چندانی به نقش بتمن اضافه کرد. یاکیده انیمیشن لذت دانایی را که در ۳۰۴ قسمت که در شرکت پویانمایی صبا برای نوجوانان تولید شده بود را به تناسب جنس برنامه با صدایی پر رمز و راز گویندگی کرده است. در کارنامه اش سه کار دکلمه : کتاب صوتی غزلیات حافظ(۱۳۹۷)، آلبوم رباعیات حکیم عمر خیام (۱۳۹۷) و کتاب صوتی غزلیات حافظ(۱۳۹۷) را به یادگار گذاشته است۰ یاکیده در طول فعالیت کاری خود جوایز زیادی از جمله جایزه رویال ریل از جشنواره فیلم کانادا برای فیلم کوتاه سایه در میان دری نیمه گشوده، مدال شعر شایسته از سمپوزیوم شعر واشینگتن دی سی و دریافت کاپ شایستگی از انجمن بین‌المللی شعر در سال ۲۰۰۴ و همچنین دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا ۲۰۰۲ و شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com در آمریکا در سال دریافت کرده است ۲۰۰۳. در زمینه بازیگری، بازیگر فیلم هایی مثل زن زیادی تهمینه میلانی در نقش (سروان)، آتش بس تهمینه میلانی در نقش (احمد)، اروند پوریا آذربایجانی در نقش(سروان دادفر)، کلاف شهرام شاه حسینی در نقش (سیروس)، عقاب صحرا مهرداد خوشبخت در نقش (ابونصیر)، هدیه امیر احمد انصاری، سریال قائم مقام فراهانی محمدرضا ورزی در نقش (آقا محمد خان قاجار) و همینطور فیلم و سریال های سکوت مطلق، شهر دقیانوس، وزن خشک، به نام گل سرخ، زینت و مانا ایفای نقش کرده است. یاکیده اوایل، قبل از کار گویندگی مشغول بازی در تئاتر بود، به خاطر صدای منحصر به فردی که داشت و تشویق دوستانش به کار دوبله و گویندگی تصمیم گرفت برای دادن تست گویندگی به صدا و سیما برود. به گقته خود یاکیده آن زمان به این صورت بود که متن های مختلفی، به متقاضی ها داده میشد تا پشت میکروفون بخوانند و در نهایت با همان تست اول در یک روز برفی کیکاووس یاکیده در فیلم طریق القدس، به جای یک سرباز رومی و با گفتن جمله (قربان این مرد اظهار می کنه فرمانده بزرگیه) پا به عرصه گویندگی گذاشت.

 در بین کارهایش سریال مظنونین به مدیرت دوبلاژ محمود قنبری، سریال کاپیتان، برنامه لذت نقاشی، کمسیر و رکس، شهر مرزی و کارتون بابالنگ دراز را بسیار دوست دارد. یاکیده مجسمه سازی برایش عین زندگی است و علاقه عجیبی به این هنر دارد. او در نمایش (همه فرزندان من) زاون قوکاسیان و نویسندگی پرویز نوایی و پرویز حسن‌پور بازی کرده است. از بین آثاری که کیکاووس یاکیده در آن به گویندگی پرداخته است باید به چارلی و کارخانه شکلات‌سازی در نقش (ویلی وونکا) با بازی جانی دپ،  شوالیه تاریکی در نقش( بتمن) با بازی کریستین بیل، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد در نقش (بتمن) با بازی کریستین بیل، بتمن آغاز می‌کند در نقش(بتمن) با بازی کریستین بیل،  کمیسر و رکس در نقش (کمیسر موزر) با بازی توبیاس مورتی، پنجره مخفی در نقش (مارت راینی) با بازی جانی دپ، جوخه انتحار در نقش(ریک) با بازی یوئل کینامن، ایپ من  با بازی دانی ین، مأموریت غیرممکن ۲ در نقش (شان) با بازی دوگری اسکات، لوگان(دونالد)بوید هالبروک،  تعادل در نقش (جان) با بازی کریستین بیل، ماشین کار در نقش (ترور) با بازی کریستین بیل، دارک فینکس در نقش (مگنتو) با بازی مایکل فاسبندر، انتقام‌جویان: پایان بازی در نقش(مرد مورچه ای) با بازی بل راد، علاءالدین در نقش (غول چراغ جادو) با بازی ویل اسمیت، آکوامن در نقش (آرتور کِری) با بازی جیسون موموآ، شیرشاه در نقش (سیمبای) با صدای دونالد گلوور، جان ویک: بخش ۳ – پارابلو در نقش (جان ویک)با بازی کیانو ریوز اشاره کرد. 

کیکاووس یاکیده که در زمینه دوبله و گویندگی بسیار گزیده کار است ، بدون شک جزو دوبلور های فوق العاده ای است که در سه دهه قبل خوش درخشیده است.

شبکه چهار با اینکه در تمام این سالها، بین شبکه های دیگه صدا سیما کمتر مورد توجه  واقع شده، اما اگه از حق نگذریم صاحبِ متفاوت ترین و خاص ترین برنامه های تلویزیون، خصوصا در دو دهه گذشته بود. برنامه هایی که شاید از حوصله عموم مردم خارج بود اما، نمره قبولی رو از خواص و آدم هایی که دنبال علم و هنر بودند گرفت. بی شک یکی از همین برنامه های خاص، لذت نقاشی با اجرای باب راس، نقاش خلاق و خوشرو آمریکایی بود که در زمان پخش طرفدارهای زیادی رو در روزهای جمعه پای شبکه چهار تلویزیون مینشوند تا مخاطبان، شاهدِ رقصِ رنگ و قلم روی بوم نقاشی باشند و زیباترین تصاویرِ طبیعت در چهار فصل رو در کوتاه ترین زمان ممکن ببینند.

باب راس در کنار کشیدن نقاشی، از فنون و تکنیک های رنگ روغن برای تماشاچیان صحبت میکرد و علی رغم سریع کشیدن آثارش اما با حوصله و شمرده شمرده، مراحل نقاشی رو برای مخاطبان توضیح میداد و باید گفت که این صورت آرام و در عین حال پر انرژی، نیازمندِ صدایی با همین خصوصیات بود که کیکاووس یاکیده، در جایگاه دوبلورِ باب راس هنرمند، درخشید و دِین خودش رو هم به راس و هم به نقاشی به زیبایی ادا کرد. باید گفت که این برنامه در کنار هنر قابل ستایش راس، تا حد زیادی مدیون صدای پر احساس کیکاووس یاکیده است. یاکیده از سال ۶۹ فعالیت خودش رو به طور جدی در زمینه دوبله شروع کرده و بعد از زمان کوتاهی گوینده نقش های اصلی فیلم و سریال شد.

اما سریالی که شهرت اون رو بین مخاطبان تلویزیون دو چندان کرد، سریال پر طرفداره کمیسر و رکس در نقشِ توبیاس مورتی بود. کمیسری که با دستیارش که یک سگ باهوش به نام رکس بود، گره های معمایی زیادی رو باز و مخاطبان رو نزدیک به پنجاه دقیقه سرگرم میکردند. مهم ترین ویژگی صدای کیکاووس یاکیده این هست که چه گوینده نقش های مثبت باشه چه منفی، عمیق بودن و رازآلود بودن رنگ و لحن صداش، اون رو از دیگر همکارها یا حداقل بشه گفت هم دوره ای های خودش متمایز میکنه. یعنی چه ویلی وونکا چارلی و کارخانه شکلاتی باشه، چه توماس اندرسون سری فیلم های ماتریکس و چه ماکسیم فیلم ربکا، عمیق بودن و کمی مرموز بودن صدایی که داره، در کنار محبت یا خشم، ویژگی عجیبی رو به شخصیت ها اضافه میکنه، که قسمت زیادی از این ویژگی به جنس صدای کیکاووس یاکیده برمیگرده.

اون استاد گویندگی نقش هایی که اسرار زیادی رو میدونند، اما حداقل تا مدتی مجبور به پنهان کردنِ اونها هستند. بهترین مثال بازی در سری فیلم های: بتمن آغاز می‌کند، شوالیه تاریکی، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد و بازگشت بتمن است. یاکیده در فیلم ها، اغلب به جای کریستین بل بازیگر برجسته و قدرتمند هالیوود گویندگی کرده و اگر منصف باشیم باید بگیم که بهترین گوینده حال حاضر برای دوبله نقش های این بازیگر بزرگه.

جانی دپ و کیانو ریز به ترتیب بازیگران دیگه ای هستند که صدای یاکیده به زیبایی بر روی اونها میشینه و مخاطب رو با خودش همراه میکنه. دوبله به جای جانی دپ در فیلم پنجره مخفی و نقشِ مورت رینی، مردی که دچار اختلالات عصبیه و ویلی ونکا در فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی، صاحب کارخونه شکلات سازی که خودش علاقه ای به شکلات نداره، تفاوت این دو در نقش و بازی جانی دپ، چالش جذابی رو برای کیکاووس یاکیده به وجود اورد و این دو نقش رو در کارنامه هنریش موندگار کرد. نقش های کیانا ریوز در سری فیلم های ماتریکس و جان ویک، به لحاظ بصری از جذابیت های بالایی برخورد هستند و دوبله به جای این شخصیت ها هم میتونه برای گوینده ای که به جای این شخصیت های پر طرفدار و جهانی صحبت میکنه، بسیار لذت بخش باشه، علی رغم اینکه صدای یاکیده تناسب زیادی با چهره کیانو ریز داره.

در این نزدیک به سه دهه، کیکاووس یاکیده بیش از ۱۰۰ نقش را در سینما و تلویزیون گویندگی کرده و این اواخر با فیلم های بی نهایت با بازی جیسون مانتزوکاس در نقش آرتیسان، فیلم سینمایی جوخه انتحار با بازی جوئل کینامن در نقش کونوئل ریک، علاالدین با بازی ویل اسمیت در نقش غول،  شکارچیان روح در نقش افترلایف با بازی پل راد و آکوامن با بازی جیسون موموآ کارنامه خودش رو پر بارتر کرده. هنر کیکاووس یاکیده فقط به دوبله خلاصه میشه و مهارت های زیادی به دیگر هنرهای بازیگری تئاتر و تلویزیون، دکلمه گویی، نویسندگی، شعر و مجسمه سازی دارد، یاکیده در سال ۲۰۰۲ دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۳ شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com آمریکا شد. مجموعه شعر بانو و آخرین کولی سایه فروش، مجموعه داستان کوچه بابل، مجموعه شعر پیراهن تنگ یک خواب بلند، کتاب سایه درمیان دری نیمه گشوده و به او که شما نمی شناسیدش از دیگر آثار کیکاووس یاکیده در قالب کتاب و کتاب شعر است.

فرهادی، یاسر

نتایج مشاهده همه نتایج فرهادی، یاسر تولد: ۱۳۵۹ محل تولد: خوانسار همکار چکاوا مشاهده پروفایل

عقیلی، مرتضی

نتایج مشاهده همه نتایج عقیلی ، مرتضی تولد: ۱۳۲۰/۶/۲۱ محل تولد: تهران همکار چکاوا مشاهده

خنیاگر شیوا

نتایج مشاهده همه نتایج خنیاگر، شیوا تولد: ۱۳۴۶/۳/۶ محل تولد: – نمونه صدا در سال

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *