کنعان کیانی از بازیگران تئاتر، سینما، تلویزیون و دوبلور و چهره پرداز است. در سال ۱۳۱۱و شهر بادکوبه چشم به جهان گشود. به خاطر علاقه اش به بازیگری از سال ۱۳۲۸و سن هفده سالگی به کار در تئاتر روی آورد و در سن ۲۷سالگی، با فیلم (توفان زندگی) اولین فیلم ایرانی پس از دوره (فترت) پا به دنیای سینما گذاشت. 

منهای کار بازیگری در کار چهره پردازی هم به فعالیت پرداخت و یکی از پیشتازان چهره پردازی در ایران است. او در کنار کار چهره پردازی، مجری گری در رادیو و تلویزیون را هم به کارنامه هنری اش اضافه کرد. کیانی از سال ۱۳۳۰ گویندگی و دوبله را به شکل حرفه ای آغاز کرد و در فیلم سینمایی(مهتاب خونین) و(ترن) به شکل دیگری خود را در حرفه بازیگری محک زد. در رادیو سال های زیادی نقش های متفاوتی چون (زرگنده) را در برنامه (صبح جمعه با شما) اجرا کرد. او در فیلم های قدیم به جای بازیگران شناخته شده آن زمان نظیر(تونی کورتیس – دین مارتین- وینسنت پرایس) گویندگی کرد.

 از فیلم های معروفی که توسط او دوبله شده: فرار بزرگ با بازی (دیوید مک کالوم) و کارتون های پینوکیو در نقش(گربه نره) و رابین هود است. در نهایت کنعان کیانی باسابقه طولانی و پر ثمری که در کار هنری داشت، سال ۱۳۸۲ چشم از جهان فروبست. نمونه صداهای او در فیلم های: دسیسه (۱۳۳۳)، مهتاب خونین (۱۳۳۴)، شب‌نشینی در جهنم (۱۳۳۵)، آقای اسکناس (۱۳۳۷)، الماس ۳۳ (۱۳۴۶)، شب فرشتگان (۱۳۴۷)، گربه را دم حجله می‌کشند (۱۳۴۸)، پسر زاینده‌رود (۱۳۴۹)،  ارادتمند شما عزرائیل (۱۳۴۹)، داش آکل (۱۳۵۰)، فرمان (۱۳۶۰)، شیلات (۱۳۶۲)، مزدوران (۱۳۶۳)، جنجال بزرگ (۱۳۶۳) و ترن (۱۳۶۶) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *