محمود نوربخش که آفتاب عمرش خیلی زود و در سن ۴۱ سالگی غروب کرد و سرطان اجازه هنرنمایی بیشتری را به او نداد، فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۲۹و در سن هفده سالگی با بازی در تئاتر شروع کرد و پس از مدتی به بازی در سینما، تلویزیون و نمایش های رادیویی روی آورد. او از سال ۱۳۳۸ فعالیت در حرفه دوبله را زیر نظر (علی کسمایی) آغاز کرد.

 نوربخش صدایی منحصر به فرد، قوی، دلپذیر و صمیمی داشت و به دلیل استعداد فطری و هوش سرشارش، خیلی زود توانست به دنیای هنر گویندگی و دوبله وارد شود. نور بخش نقش ها را آنچنان قدرتمندانه و با صلابت به منصه ظهور گذاشت که مدیران دوبلاژ و گویندگان دیگر را متعجب کرده بود.

 او دوبله بسیاری از نقش‌های مکمل مهم و تأثیرگذار و گاهی اوقات نقش‌های اصلی را در فیلم‌های دوبله شده به سرپرستی (علی کسمایی، ایرج دوستدار، محمدعلی زرندی، عطاءالله کاملی، احمد رسول‌زاده و سعید شرافت) در استودیو (مولن روژ، دماوند و شهاب) به عهده داشت. در دوبله نسخه سینمایی فیلم‌ مشهور و شناخته شده پدرخوانده، نوربخش به‌جای (مارلون براندو) در نقش رئیس مُسن تشکیلات مافیا گویندگی کرد، به دلیل اینکه عوامل شرکت سازنده فیلم (پارامونت) راضی نبودند که دوبله این نقش، اثری از براندوهای قبلی داشته باشد. 

نوربخش که نقش های بسیار مهمی منتظر صدای بی نظیر و عمیق او بودند تا بر روی آنها به زیبایی بنشیند، در سال ۱۳۵۳ بر اثر سرطان چشم از جهان فرو بست و عرصه دوبله خیلی زود او را از دست داد. نمونه صداهای نوربخش در فیلم و سریال های : پرنده باز آلکاتراز با بازی کارل مالدن در نقش(هاروی شومکر)، چگونه غرب تسخیر شد با بازی کارل مالدن در نقش(پرسکات)، در بارانداز با بازی کارل مالدن در نقش(پدر بری)، صف قاتلین با بازی کارل مالدن در نقش (جولیان وال)، این زمین مال من است با بازی کلود رینس در نقش(فیلیپ رامبو)، بزرگترین داستان عالم با بازی کلود رینس هرود بزرگ و خوزه فرر در نقش(هرود بزرگ و هیرودیس آنتیپاس)، لورنس عربستان با بازی کلود رینس در نقش (آقای درایدن)، بانوی زیبای من با بازی استنلی هالووی در نقش (آلفرد پی. دولیتل)، طلای مکنا با بازی ادوارد جی. رابینسون در نقش(آدامز)، ساعات ناامیدی با بازی فردریک مارچ در نقش(دن سی هیلارد)، دسته سیسیلی‌ها با بازی ژان گابن در نقش(ویتوریو مانالزه)، دوقلوهای خون‌آشام بازی پیتر کوشینگ در نقش(گوستاو ویل)، رنج و سرمستی با بازی هری اندروز در نقش(برامانته)، شکوه علفزار با بازی پت هینگل در نقش (آس استمپر)، انتقام‌جویان با بازی ارنست بورگناین در نقش (هوپ)، جن‌گیر با بازی لی جی. کاب در نقش(ستوان ویلیام کیندرمن)، دنیای دیوانه، دیوانه، دیوانه، دیوانه با بازی اسپنسر تریسی، زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند با بازی آکیم تامیروف در نقش(پابلو)، سقوط امپراتوری روم با بازی داگلاس ویلمر در نقش(پسنیوس نیگر)، شمشیر در سنگ با بازی کارل سوئنسن (صدا) در نقش(مرلین جادوگر)، مردی برای تمام فصول با بازی پل اسکوفیلد در نقش(سِر تامس مور) و ۵۵ روز در پکن با بازی کرت کاشنر در نقش(بارون سرگئی ایوانف) است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *