جمشید مشایخی (بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و دوبلور) که برنده ششمین دوره همایش چهره‌های ماندگار و دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر است، دارای تحصیلات ناتمام در رشته نمایش و تئاتر است. او سال ۱۳۳۶در اداره تازه تأسیس هنرهای دراماتیک استخدام شد و به عنوان بازیگر کار خود را در برنامه نمایشی کانال سوم خصوصی آغاز کرد، نخستین فعالیت هنری مشایخی بازی در تله‌تئاتر (بعد از سی سال) به کارگردانی (علی نصیریان) در سال ۱۳۳۹ بوده‌است و با بازی در فیلم کوتاه (جلد مار) هژیر داریوش به همراه فخری خوروش جلوی وارد سینما شد. 

او حتی به خاطر بازی در یک فیلم سینمایی برای زمانی کوتاه از کار در تئاتر اخراج شد. مشایخی به طور مشخص و رسمی کار تخصصی خود را از سال ۱۳۴۹ آغاز کرد. بازی جمشید مشایخی در نقش انسان‌های بد ذات و همچنین نقش‌های تاریخی همچون (شازده احتجاب)، (کمال الملک) و (رضا تفنگچی/خوشنویس) در سریال (هزار دستان) نشان دهنده توانایی بازیگری او است. مشایخی در سال ۱۳۶۳، به دلیل بازی در دو فیلم سینمایی گل‌های داوودی و کمال‌الملک، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد. 

از نمایش‌های مهم او بازی در نقش (بزرگ آقا) در تئاتر میراث اثرِ بهرام بیضایی در (۲۵ شهریور) در آذر ماه سال ۱۳۴۶بود. او همراه با فعالیت های سینمایی خود در عرصه دوبله هم فعال بود و زمان کوتاهی را در نقش های  فرعی گویندگی کرده است. جمشید مشایخی که از سال ۱۳۹۵ دچار بیماری گوارشی بود، در نهایت پس از تحمل یک دوره ابیماری در ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ در سن ۸۴ سالگی در بیمارستان عرفان دار فانی را وداع گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *