صدای با وقار، عمیق وآرامش بخش اکبر زنجانپور به همراه چهره متین و مهربان او بعید است که هیچگاه از ذهن مخاطبان و تماشاگران حرفه ای عرصه تئاتر و سینما دور بماند. 

زنجانپور بازی در عرصه تئاتر و نمایش را از سال ۱۳۴۵ در دانشگاه آغاز کرد و در سال ۱۳۴۹ از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. او مدتی را در عرصه دوبله و گویندگی فعالیت داشت و در استودیو شهاب مشغول به کار بود. دو فیلم بسیار مهم در کارنامه دوبله اکبر زنجانپور، فیلم های سینمایی شعله و تپه ها چشم دارند است. به دلیل استعداد زیادی که در زمینه هنر داشت از سال ۱۳۶۵ نیز، به تدریس در دانشگاه پرداخت، زنجانپور در سال های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ (عضو کمیته ملی تئاتر) در سازمان یونسکو بود. او مدتی هم کارمند وزارت ارشاد بود

او در سال ۱۳۸۳ او در نمایش پر مخاطب و درخشان (شب هزار و یکم) به کارگردانی بهرام بیضایی ایفای نقش کرد. در سال ۱۳۹۸ فیلم مستندی به اسم (مثل هیچ کس نبود) از زندگی پر بار و پر از تجربه اکبر زنجانپور به کارگردانی (فرزاد فره وشی) ساخته شد و در سال ۱۳۹۹ در شبکه نمایش خانگی انتشار پیدا کرد. در این فیلم: بهرام ابراهیمی، اکتای براهنی، کاظم هژیرآزاد، ابوالحسن تهامی، ژرژ پطروسی، سعید نیکپور، سیاوش چراغیپور و گویندگان و هنرپیشگان دیگری حضور دارند. 

زنجانپور در مجموعه های تلویزیونی آتش بدون دود، طلاق، عطر گل یاس، پنچری، آوای فاخته، تنهاترین سردار، طاغوت، ولایت عشق، گارد ساحلی، آواز در باران، کارآگاهان، گیلعاد، مختارنامه، راز های یک خانه، فرات و تنهایی لیلا و سریال رقص رو شیشه (سریال شبکه خانگی) بود ایفای نقش کرده است. همچنین در تله تئاترهایی مثل: روغن نهنگ (سعید نیک‌پور)، توده هیزم (خسرو فرحزادی)، باتلاق (هوشنگ پاکروان)، آنا کریستی (عباس یوسفیان)، طناب (محمدعلی جعفری)، پنچری (هرمز هدایت)، لومومبا (هوشنگ توکلی)خوش درخشیده است. زنجانپورکه چندین تجربه در حرفه گویندگی و دوبله دارد، معروفترین دوبله او بجای شخصیت (جبارسینگ) در فیلم شعله است. همچنین در زمینه گویندگی رادیو، سابقه فعالیت در نمایشهای رادیویی را دارد. و در سینما هم در فیلم های بیتا (۱۳۵۱)، شطرنج باد (۱۳۵۵)، زلزله دوم (۱۳۵۶)، این گروه محکومین (۱۳۵۶)، تاریخ سازان (۱۳۵۹)، مرگ سفید (۱۳۶۲)، یک روز گرم (۱۳۶۳)، زائر خلف (۱۳۶۳)، ریشه در خون (۱۳۶۳)، حادثه (۱۳۶۳)، ستاره دنباله‌دار (۱۳۶۴)، سامان (۱۳۶۴)، ملاقات (۱۳۶۵)، گزارش یک قتل (۱۳۶۵)، تشکیلات (۱۳۶۵)، رفتار (۱۳۶۶)، تپش (۱۳۶۷)، روز دیدنی (۱۳۷۳)، طالع سعد (۱۳۷۴)، پل خواب (۱۳۹۴) و معکوس (۱۳۹۷) ایفای نقش کرده است.

 بدون شک تا به امروز، اکبر زنجانپور یکی از هنرمندهای درخشان و بی چون و چرا عرصه هنر است و استعداد و نبوغ او غیرقابل انکار است.                                                                                                     

اسماعیلی، امیر

نتایج مشاهده همه نتایج اسماعیلی، امیر تولد: ۱۳۱۹ محل تولد: تهران سال فوت: ۱۳۸۷ نمونه

یادگاری، مرضیه

نتایج مشاهده همه نتایج یادگاری، مرضیه تولد: ۱۳۶۶/۳/۴ محل تولد: تهران نمونه صدا مرضیه یادگاری

سپهری، سهراب

نتایج مشاهده همه نتایج سپهری، سهراب تولد: ۱۳۰۷/۷/۱۴ محل تولد: کاشان سال فوت: ۱۳۵۹/۲/۱ نمونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *